Monika Maurycy's profile

Niewidzialna praca

Niewidzialna praca
2022
haft na tkaninie / obiekt (6 sztuk)
500 x 200 x 50 cm


Niewidzialna praca to projekt, który mówi o nieodpłatnej pracy domowej i opiekuńczej kobiet. Sprzątanie, gotowanie, pranie, zajmowanie się dziećmi oraz starszymi członkami rodziny - to i wiele innych czynności nadal spoczywa na barkach kobiet. Wykonują one 75% tej pracy. Czyli 25% nadprogramowo. Za swoich mężów, partnerów, ojców, synów, braci. Istotną niesprawiedliwością jest także stosunek społeczeństwa do tej pracy. Mimo że to kobiety wykonują jej znaczną część, nie one są doceniane czy zauważane. To mężczyzna zajmujący się domem lub aktywnie uczestniczący w wychowaniu potomstwa jest stawiany na piedestale. Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że takie podejście wynika z utrwalanych przez wieki stereotypów, przypisywania kobietom jakichś szczególnych cech, dzięki którym miałyby być stworzone do pracy domowej i opiekuńczej.
Mimo naszej wiedzy i walki z uprzedzeniami, fakty pozostają bezwzględne. Kobiety nadal są darmową siłą roboczą i pokazały
to dobitnie badania przeprowadzone przez międzynarodową organizację humanitarną Oxfam w 2020 roku. Każdego dnia kobiety
i dziewczynki wykonują 12,5 miliarda godzin bezpłatnej pracy. Wycenienie tego według płacy minimalnej dało wkład w globalną gospodarkę w wysokości niemal 11 bilionów dolarów rocznie. To ponad trzykrotnie więcej niż globalny przemysł technologiczny.

Praca to zbiór białych wyrobów tekstylnych mających zastosowanie w domu oraz przy opiece nad innymi. Zostały na nich wyhaftowane czasowniki w rodzaju żeńskim (kolorem białym - niewidocznym) i męskim (kolorem złotym - gloryfikującym) opisujące pracę domową i opiekuńczą. Ilość czasowników żeńskich i męskich odpowiada proporcjonalnie ilości wykonywanej pracy przez kobiety i mężczyzn. Wyhaftowanymi obiektami są: poszwa na kołdrę (haftowana przez 27 godzin), poszewka na poduszkę (haftowana przez 5 godzin), pielucha (haftowana przez 3 godziny), ręcznik (haftowany przez 2 godziny), chusteczka (haftowana przez godzinę) oraz pokrowiec na deskę do prasowania (haftowany przez 3 godziny). Obiekty są zaprezentowane
w wyreżyserowanej sytuacji - suszenia prania i prasowania. Materiały do tej pracy dostałam od mamy, która przez lata zbierała je z myślą, że być może kiedyś się przydadzą. Przekazała mi je niczym wyprawkę w dorosłe życie.

Praca powstała jako ankes do pracy dyplomowej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Iwony Demko.

Niewidzialna praca
Published:

Niewidzialna praca

Published:

Creative Fields